وبلاگ

جت پرینتر چیست؟

جت پرینتر چیست؟

جت پرینتر یا چاپگر صنعتی چیست؟ یکی از دستگاه های الکترونیکی چاپ در  صنایع مختلف است که وظیفه آن چاپ اطلاعاتی مانند تاریخ انقضا، تاریخ تولید، انواع لوگو، قیمت و … بر روی محصول است.

یکی دیگر از وظایف جت پرینترها، جلوگیری از ساخته شدن محصولات کپی و تقلبی است. مثلا تولید کنندگان با استفاده از جوهرهای UV، نوشته هایی را به صورت نامرئی بر روی محصولات مختلف درج می کنند و همین امر می تواند یکی از فاکتورهای شناسایی محصولات اصل از فیک، به شمار رود.

کاربرد جت پرینترها در صنایع مختلف چیست؟

 

یکی از مهم ترین مراحل در زمینه تولید محصول، چاپ اطلاعاتی راجع به محصول بر روی آن است.‌ از آن جا که اغلب محصولات تولید شده در صنایع و کارخانه ها، نیاز به درج اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقصا، لوگو و از همه مهم تر قیمت محصول دارند، بنابراین از این دستگاه ها در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی، دارویی، نوشیدنی، محصولات آرایشی، بسته بندی، قطعات خودرو و … استفاده می شود.

جت پرینتر چیست
جت پرینتر دستی چیست

قیمت دستگاه جت پرینتر و هزینه های جانبی مربوط به آن

جت پرینترها نیز همانند دیگر دستگاه های صنعتی، نیاز به نگه داری، سرویس، نگه داری و تعمیرات دارند. در هنگام خرید جت پرینترها، علاوه بر هزینه ای که باید در ازای خرید خود دستگاه بپردازیم، باید هزینه های جانبی آن، مانند هزینه های مربوط به نگه داری، تعمیر و تهیه جوهر را نیز، در نظر بگیریم.

به همین دلیل توصیه می شود در روز خرید، از فروشنده درباره خود دستگاه، قیمت، نگه داری و تهیه جوهر آن، سوالاتی بپرسید و با دیگر دستگاه های موجود در بازار مقایسه کنید و هر کدام را که از لحاظ اقتصادی به صرفه تر بود، خریداری کنید. بعد از خرید جت پرینترها به منظور افزایش طول عمر و استفاده بهینه از دستگاه، نکاتی وجود دارد که حتما باید به آن ها توجه کنید:

  1. به منظور تنظیم میزان ولتاژ ورودی به دستگاه و جلوگیری از نوسانات برق، از محافظ استفاده کنید.
  2. برای جلوگیری از خشک شدن هد موجود در دستگاه جت پرینتر، به طور مداوم از آن استفاده کنید.
  3. به صورت چند ماه یک بار، دستگاه را سرویس کنید تا از پرداخت هزینه های گزاف برای تعمیرهای سنگین دستگاه، معاف شوید.‌

قسمت های اصلی تشکیل دهنده دستگاه جت پرینتر

  • برد اصلی الکترونیک

این قطعه یکی از مهم ترین قطعات دستگاه جت پرینتر بوده و به عنوان مغز اصلی دستگاه شناخته می شود.  وظیفه برد اصلی الکترونیک، کنترل اصلی عملیات چاپ کردن است.

  • هد دستگاه

این قطعه از دستگاه، اطلاعات را از برد اصلی الکترونیک دریافت می کند و به منظور چاپ، جوهر را بر روی محصول مورد نظر پرتاب می کند.

  • مدار جوهر سانی

یکی دیگر از قطعات مهم و کاربردی این دستگاه مدار جوهر رسانی است و همان طور که از اسم آن پیدا است، جوهر  را از مخزن های گوناگون، به هد دستگاه منتقل می کند. از اجزای تشکیل دهنده مدار جوهر رسانی، می توان به مخزن جوهر، مخزن حلال، فیلتر تصفیه جوهر، پمپ و شیلنگ های محتوی جوهر، اشاره کرد.

  • چشم الکترونیک دستگاه (سنسور)

محل قرار گیری چشم الکترونیک در نزدیکی هد دستگاه است. نقش این قطعه از دستگاه مشاهده محصول موجود بر روی خط تولید و فرستادن دستورات مورد نیاز به برد اصلی الکترونیک است که بعد از ارسال این دستورات، برد اصلی دستور انجام چاپ را صادر می کند.

جت پرینتر دستی و اتومات B2
جت پرینتر دستی و اتومات B2

مزایای استفاده از جت پرینترها

۱_ با استفاده از جت پرینترها می توان چاپ اطلاعات گوناگونی را بر روی انواع سطوح مختلف انجام داد. جت پرینترها، چاپ روی سطوح را با پاشش قطرات جوهر و بدون تماس مستقیم انجام می دهند. بنابراین می توان با آن ها چاپ روی هر سطحی را انجام داد.

۲_  این دستگاه، چاپ روی سطوح مختلف را با سرعت زیاد و کیفیت بالایی انجام می دهد و از همه مهم تر، چاپ های ایجاد شده توسط این دستگاه، ماندگاری بالایی دارند.

۳_ از جت پرینترها می توان در صنایع مختلفی استفاده کرد.

۴_ چاپ به وسیله این نوع دستگاه، یکی از کم هزینه ترین روش های چاپ محسوب می شود و از لحاظ کیفیت و ماندگاری، یکی از بهترین گزینه ها برای برچسب زدن بر روی محصولات مختلف است.

جمع بندی

جت پرینتر ، یکی از دستگاه های صنعتی برای برچسب زدن بر روی محصولات مختلف است که با توجه به سرعت بالای کار، کیفیت بالا، ماندگاری چاپ و هزینه پایین، به یکی از پرکاربردترین دستگاه های موجود برای درج اطلاعات و نوشته ها، بر روی محصولات مختلف، تبدیل شده است. همه دستگاه های جت پرینتر از ۴ قسمت اصلی شامل برد اصلی الکترونیک، هد دستگاه، مدار جوهر رسانی و سنسور، تشکیل شده اند که نتیجه همکاری این چهار قطعه در کنار هم، ایجاد یک چاپ با کیفیت، خوانا، ماندگار و زیبا، است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

دکمه بازگشت به بالا